Čajař.cz

Oblíbili jste si kvalitní pravé sypané čaje? Poznejte ještě více z jejich krásy na našem webu. Vše o čajích pro čajomilce naleznete právě zde.

Šálek plný zdraví - čaj ze zázvoru

Přečtěte si na následujících řádcích, jaké účinky zázvor má, ale také jak tento chutný čaj připravit.

Zázvorový čaj – příprava

Zázvorový čaj je výborným nápojem do chladných zimních dnů. Skvěle zahřeje, a na víc uděláte něco pro své zdraví. Na jeden litr vody budete potřebovat jeden kus čerstvého zázvoru.

Dále na dochucení med, cukr nebo citron. Záleží na chuti každého. Někdo pije jen samotný čaj. Kořen zázvoru o velikosti asi 5 cm nastrouhejte na hrubém struhadle.

Je možné zázvor nakrájet na kousky. Zalijte vodou a následně povařte asi 15 minut. Sceďte, podle chuti doslaďte a můžete konzumovat.

Zázvor má svou specifickou štiplavou chuť. Pokud vám teda nevyhovuje, dochuťte ho. Pro dosažení maximálního účinku pijte čaj co nejteplejší. Chcete-li si čaj dochutit, nepřidávejte ingredience do vřelého čaje, nechte ho malinko vychladnout.

Existuje ještě jedna možnost, jak si čaj připravit. Opět dejte nastrouhaný zázvor do skleněné konvice, zalijte vodou a nechte asi 5 minut louhovat. Vylouhovaný zázvor sceďte a dochuťte dle libosti. Vylouhovaný zázvor nekonzumujte. Mohli byste si podráždit žaludeční stěny.

Zázvor – pozitivní účinky

Rostlina, ze které se kořen získává, se nazývá zázvor pravý. Jedná se o rostlinu, která je známá na všech kontinentech. Chuť, ale i aroma zázvoru je opravdu jedinečné. Zázvor se využívá nejen v medicíně, ale i v kulinářství.

Zázvor obsahuje velké množství zdravý prospěšných látek, jako například vitamíny, A, B1, B2, C, E, ale také esenciální oleje, či minerální látky, jako je sodík, vápník, hořčík, železo, fosfor, draslík.

Jedním z jeho oblastí, kde působí je trávicí trakt, ve kterém je schopen potlačit nadýmání, či pálení žáhy. Navíc podporuje chuť k jídlu. V období kdy hrozí onemocnění rýmou nebo nachlazení se zázvor využívá jako prevence. Dále působí proti migréně, či nevolnosti.

Asi nejzajímavější je to, že podporuje tělo v boji proti rakovině. Celkově posiluje imunitu lidského těla, stimuluje krevní oběh a má protizánětlivé účinky.

Snažíte-li se zhubnout nějaké to kilo, tak zázvor vám s tím rád pomůže. Ranní nevolnosti během těhotenství zmírňuje, stejně jako nevolnost při cestování. Působí jako prevence vzniku chronického onemocnění dýchacích cest a v neposlední řadě působí jako afrodiziakum.

Zázvor je poměrně zajímavá bylina, která ale není vhodná pro všechny. Úplně by se měli konzumaci zázvoru vyhnout děti do dvou let. Dále je nevhodná pro diabetiky. I přes pozitivní účinky zázvoru, by se to s jeho konzumací nemělo přehánět. Doporučená denní dávka je 4g.