Čajař.cz

Oblíbili jste si kvalitní pravé sypané čaje? Poznejte ještě více z jejich krásy na našem webu. Vše o čajích pro čajomilce naleznete právě zde.

Šalvějový čaj

Nejvíce účinných látek získáte z čaje, který připravíte z čerstvých bylin. V žádném případě nejsou vhodné nálevové sáčky. Na následujících řádcích si popíšeme, jak si správně čaj připravit a jaké jsou to ty zmiňované blahodárné účinky.

Šalvějový čaj – příprava

Pokud si budete chtít sami šalvěj nasbírat, hledejte převážně zdravé a na první pohled neponičené rostliny. Sbírají s hlavně listy, ale také nať. Tyto části rostliny se sbírají ještě před rozkvětem, vždy za suchého počasí. Rostliny nechte sušit na stinném místě, nikdy ne na přímém slunci. Silice, které šalvěj obsahu (salvjol, thujon, cineol), jsou velmi prospěšné. Je teda nutné udržet jich co nejvíce v rostlině, ze které se bude následně čaj připravovat.

Silice mají protizánětlivé účinky, čehož se hojně využívá. Kromě silic jsou v šalvěji obsaženy i jiné látky, a to například vitamín C, saponiny, aminokyseliny, hořčiny a třísloviny. Rostlinka je poměrně nenáročná, a pokud máte dostatek prostoru, můžete si ji sami vypěstovat. Zvládnou to i začínající pěstitelé.

V malém množství se dá pěstovat i v květináči, čímž si můžete vyzdobit kuchyň. Není nad kuchyň plnou čerstvých bylinek. Samotná příprava čaje je snandá. Na jeden šálek, asi 200 ml, budete potřebovat jednu lžičku sušené šalvěje. Toto množství zalijte vodou a nechte louhovat asi 5 – 10 minut. Následně sceďte a můžete konzumovat.

Hlavní důraz klaďte na množství. U šalvěje totiž hrozí předávkování, což má za následek nepříjemné křeče. Maximální denní dávka tohoto čaje se uvádí 2 šálky. Je nutné to teda dodržovat. Tím se vyhnete nepříjemným pocitům. V žádném případě čaj nepopíjejte dlouhodobě. Kombinujte ho s jinými druhy čajů.

Šalvěj – účinky

Zmíněný lidový název, babské ucho, je úsměvný, ale v některých krajích skutečně hojně rozšířený. Šalvěj se konzumuje především vnitřně. Její hlavní předností je zvýšené vylučování žluče, což působí proti nadýmání. Dále je výborný proti stresu. Stimuluje stres a dodává člověku úlevu. Dále snižuje noční pocení. Pro kojící matky je tento druh čaje vhodný pouze tehdy, pokud chtějí snížit nadměrnou tvorbu mateřského mléka. Pozitivní účinky na činnost nervové soustavy jsou potvrzeny, stejně jako zlepšení krevního oběhu. Ženám pomáhá upravit pravidelnost menstruace.

Kromě vnitřního použití, můžete šalvěj použít i zevně. A to v podobě kloktadla. Trpíte-li krvácením z dásní, tak právě odvar ze šalvěje je výborným pomocníkem. Další využití najdete v dermatologii, kdy šalvěj výborně působí na kůži. Můžete ji využít v boji proti akné nebo i jiným kožním onemocněním. Kromě medicíny, se dá šalvěj využít i v kulinářství. Dá se použít jako dochucovadlo k mnoha pokrmům.

Snažte se ale šalvěj konzumovat jen ojediněle. Vyhnete se tak nežádoucím účinkům.