Čajař.cz

Oblíbili jste si kvalitní pravé sypané čaje? Poznejte ještě více z jejich krásy na našem webu. Vše o čajích pro čajomilce naleznete právě zde.

Rakytníkový čaj

Mezi lidmi není nijak velice rozšířený, což je velká škoda. Přibližme si společně účinky rakytníku na lidský organismus a správnou přípravu blahodárného čaje. Kromě obecně známého názvu je možné nalézt rakytník také pod označením sibiřský ananas.

Rakytníkový čaj – příprava

Příprava čaje není žádným složitým procesem. Zvládne ho každý, kdo ví, jak na to. Z byliny se sbírají plody, které se následně suší. Na jeden menší hrnec čaje budete potřebovat asi dvě polévkové lžíce rakytníkových plodů. Plody vložte do hrnce, zalijte dostatečným množstvím vody a nechte povařit alespoň 5 minut. Plody sceďte. Čaj si dle libosti můžete dosladit. Vhodné je nechat čaj malinko vychladit a pít ho vlažný.

Kromě plodů se dají sbírat i rakytníkové lístky, výhonky nebo dokonce i jeho kůru. Čaj lze připravit jak z čerstvých, tak i sušených částí rakytníku. Při sběru ale vždy dbejte na kvalitu rostliny. Na jeden 250 ml šálek budete potřebovat asi jednu čajovou lžičku sušených nebo čerstvých rakytníkových lístků. Je možné si připravit čistý rakytníkový čaj, případně ho kombinovat s čajem černým nebo zeleným. Dále do směsi můžete přimíchat listy maliníku, máty nebo dokonce borůvky.

Rakytník – jaké má účinky

Stejně jako mnoho jiných bylin, tak i rakytník má nespočet využití v domácí medicíně. Bylinu využívali již naši předkové před mnoha a mnoha lety. To dokazuje jeho účinky, které jsou prověřeny hned několika generacemi. Plody rakytníku obsahují velké množství vitamínu, a to především vitamín A, B, C, D, E, K. Nejvíce ze všech rostlinných plodů obsahuje právě vitamínu E. Kromě již zmíněných vitamínů obsahuje také karoten. Je velmi zajímavé, že rakytník obsahuje stejné množství karotenu, jako například mrkev. Dále obsahuje sacharidy, olej, minerální látky, organické kyseliny, barvivo, ale také flavonoidy, jako například kvercetin nebo rutin.

Klasické vnitřní použití jsme si již představili, ale co takhle vyzkoušet rakytník i zevně. V tomto případě se využívá rakytníkový olej, který má skvělé účinky při infekcích nebo zánětech. Rakytník dále posiluje imunitu v době, kdy to člověk nejvíce potřebuje. Podporuje krevní oběh, napomáhá k hojení sliznic průdušek a plic.

Dále je nutné zmínit, že působí na klouby, žaludeční vředy, a působí preventivně proti skleróze. V neposlední řadě je nutné připomenout, že má tonizující účinky. Již samotná konzumace plodů zlepšuje zdravotní stav člověka.