Čajař.cz

Oblíbili jste si kvalitní pravé sypané čaje? Poznejte ještě více z jejich krásy na našem webu. Vše o čajích pro čajomilce naleznete právě zde.

Pu-erh čaj na hubnutí

K čaji Pu-erh se váže velmi dlouhá historie. Záznamy o jeho pití jsou dnes staré kolem 2000 let. Pu-erh patří k nejkvalitnějším čínských čajů a má specifickou zemitou chuť, která se však mění v závislosti na přípravě a kvalitě čaje. Například, když čaj stárne, chuť se zjemňuje a začíná být jemně nasládlá.

V našich obchodech koupíte Pu-erh v různých kvalitách. Chcete-li mít skutečně zaručeny pozitivní účinky na váš organismus, je nutné zvolit čaje vyšší kvality.

Čaje Pu-erh pocházejí z čínské provincie Jün-nan. Je zde zvláštní klima, které je pro pěstování čaje ideální. Své jméno získal Pu-erh podle hlavního města provincie. Samotný čaj se upravuje speciální metodou, tzv. dodatečnou oxidací černého čaje.

Svou tmavší barvou může Pu-erh při delším louhování připomínat až černou kávu.

Tento druh čaje se sklízí třikrát do roka – v polovině dubna, na přelomu července a srpna a poslední sklizeň bývá v září nebo říjnu.

Dle způsobu zpracování čajových lístků rozlišujeme dva typy čaje:

• Sheng: Čajové lístky se nejprve nechají zvadnout, poté se zahřejí na pánvi a následně se rolují. Sušení probíhá na slunci. Na závěr se lístky napařují a pak lisují.
• Shu – Mao cha: Čajové lístky se nechají zoxidovat a až následně se třídí, napařují a lisují.

Druhy čajů Pu-erh na hubnutí

Pro hubnutí jsou nejvhodnější zejména čtyři následující druhy čaje:

Shu – tmavý: Jedná se o u nás nejznámější druh čaje. Jeho kvalita není příliš vysoká, lze však objevit i kvalitnější druhy. Lze jej považovat za náhražku kvalitního (a také drahého) čaje Shen.
Sheng – zelený. Tento velmi starý druh čaje není u nás příliš známý. Jeho chuť je ovocná, s medovými podtóny. Je-li čaj starší, jeho chuť se stává více zemitější.
• Bílý: Tento druh čaje je tvořen lisovanými poupaty (tzv. tipsy) čajovníku.
• Květový: Ten je tvořen lisovanými čajovníkovými květy.

Pozitivní účinky čaje pu-erh na hubnutí

Čaje Pu-erh jsou známé především díky svým kladným účinkům na hubnutí. Hned několik vědeckých výzkumů prokázalo, že Pu-erh skutečně dokáže upravit hladinu škodlivého tuku v krvi a redukovat nadváhu. Pozitivní účinky má čaj i na detoxikaci organismu, upravuje trávení a sekreci tělesných šťáv.

Čaj pu-erh blahodárně ovlivňuje odbourávání alkoholu, posílení imunity díky obsahu vitamínu E, rovněž napomáhá snižování cholesterolu a krevního tlaku, nezanedbatelný je také příznivý vliv na lidskou psychiku.

Příprava čaje pu-erh na hubnutí

Nejdůležitějším pokynem k přípravě je vaření každého šálku samostatně. Jen tak může být zachována kvalita a účinky čaje. Jedná-li se o kvalitní čaj pu-erh, je možné připravit více nálevů z jedné dávky čaje. Na jeden šálek o objemu 250 ml je potřeba přibližně jedna čajová lžička čaje. Čaj je třeba zalévat vodou, která prošla varem, ale už není úplně vřelá – její teplota by měla být kolem 95°C. Chuť čaje výrazně zlepší také použití odstáté vody, není vhodné používat chlorované vody z kohoutku. První nálev čaje se louhuje třicet vteřin, u dalších nálevů postupně čas louhování prodlužujeme.

U čaje pu-erh je nutné zachovávat správné skladovací podmínky. Tento čaj není vhodné uchovávat v uzavřených nádobách, čaj potřebuje být na vzduchu, neboť u něj probíhá dodatečná oxidace.