Čajař.cz

Oblíbili jste si kvalitní pravé sypané čaje? Poznejte ještě více z jejich krásy na našem webu. Vše o čajích pro čajomilce naleznete právě zde.

Meduňkový čaj – příprava

Meduňku, stejně jako i jiné bylinky, jsou poměrně snadno dostupné. Člověk si ji může vypěstovat doma sám nebo koupit v jakémkoliv supermarketu. Na přípravu lahodného nápoje jsou nejlepší samozřejmě čerstvé meduňkové lístky. Tím dosáhnete maximálního účinku. Pokud zrovna nemáte čerstvou meduňku, lze využít i sušenou.

Z meduňky se nesbírají jenom lístky, jako je to u jiných bylin, ale je možné využít celou nať. Sběr je nejlepší uskutečnit v letních měsících, mezi červnem a září. Sběr se doporučuje v chladnějších letních dnech, jelikož horné ovzduší snižuje obsah silic v bylině. Meduňka se používá sušená.

Proto ihned po sběru ji usušte. Vyvarujte se sušení špatných rostlin. Nahnědlé nebo poškozené lístky nesbírejte. Stejně ani dřevnatou lodyhu. Sušené bylinky je dobré skladovat buď ve skleněné nádobě, nebo papírovém sáčku. Nikdy neskladujte byliny v igelitovém sáčku.

A nyní se podívejme na samotnou přípravu. Na dva, asi 250 ml šálky budete potřebovat asi jednu lžíci meduňky. Bylinky zalijte horkou vodou. A nechte asi 10 minut louhovat pod pokličkou. Následně sceďte. Čaj je možné dochutit cukrem nebo medem. Čaj se doporučuje konzumovat vlažný. Meduňkový čaj je možné si dopřávat každý den. Dokonce i v parných letních dnech, kdy lze využít jako studený osvěžující nápoj.

Meduňka – pozitivní účinky na lidský organismus

Pozitivní účinky na lidský organismus jsou všeobecně známé a dokonce i vědecky ověřené. Asi nejvíce rozšířenou informací týkající se tohoto čaje je to, že má zklidňující účinky na nervy.

Hojně ho využívají lidé se spánkovými problémy. Je možné meduňku využít při horečce, snižuj krevní tlak, působí na zpomalení tepu a je možné jej využít jako sedativum.

Kromě těchto všeobecně známých faktů navíc pomáhá při nadýmání, průjmech, bolestech žaludku, migrénách, závratích, ale také proti menstruačním bolestem. Dále působí na srdce, ale i trávicí soustavu.

Kromě vnitřního užití, je možné meduňku využít při zhmožděninách, krevních podlitinách, ale také při revmatizmu, a to v podobě obkladů.