Čajař.cz

Oblíbili jste si kvalitní pravé sypané čaje? Poznejte ještě více z jejich krásy na našem webu. Vše o čajích pro čajomilce naleznete právě zde.

Čaj s mátou

Využití má široké, tudíž se nejedná jen o okrasu, ale i o praktické využití. Kdo nebude chtít mátu pěstovat, může ji zakoupit v jakémkoliv supermarketu, případně lze koupit již hotový mátový čaj. Pro získání maximálního prospěchu z bylinek je ale potřeba mít mátu čerstvou. Výsledek je pak mnohem lepší. Na následujících řádcích si teda mátu představíme jako blahodárnou bylinku pro lidský organismus.

Mátový čaj – příprava

Jak již bylo napsáno výše, mátu si můžete klidně i sami vypěstovat. Nejedná se o nijak náročnou rostlinku, a tak ji zvládnou i začínající pěstitelé. Ještě než sami začnete mátu pěstovat, měli byste si dobře rozmyslet, kolik máty skutečně spotřebujete. Při větší spotřebě by totiž domácí produkce asi nestačila. Na jednu litrovou konvici čaje se spotřebuje svazek máty. Příprava lahodného nápoje je snadná. Mátu operte pod vlažnou vodou, vložte do konvice a zalijte vroucí vodou, ve které ji nechte asi 5 minut louhovat. Na dochucení je možné použít citronovou kůrou. Případně podle chuti je možné dosladit cukrem nebo medem. Opravdoví gurmáni ovšem pijí čaj samotný, bez dochucovadel.

Máta – účinky

Máta peprná, jak zní její správný botanický název, má blahodárné účinky na lidský organismus. Máta má poměrně široké využití. Zmírňuje svalové křeče ve střevních stěnách. Navíc se máta stává velmi často součástí žvýkaček. Má výborné účinky na osvěžení dechu. Mentol, který je obsažen v mátě stimuluje odtékání žluče a ostatních trávicích částí.

Navíc je potvrzeno, že mentol rozpouští žlučové kameny. A to ještě není vše. Trpíte-li mořskou nemocí nebo nevolností, máta dokáže tyto obtíže odstranit, nebo alespoň zmírnit.

Tlumí nadýmání a plynatost, což jsou příznaky potíží se střevní stěnou. Tyto blahodárné účinky jsou potvrzené a jsou nesporné. Na druhou stranu se vedou spory o účincích máty na nachlazení.

Vědci se dohadují, zda se mátě dají uznat blahodárné účinky na potlačování zánětů horních cest dýchacích, či zduření sliznic. Co se ale mátě nedá odepřít je to, že její inhalace v době nachlazení usnadňuje dýchání. A v neposlední řadě se mátový čaj doporučuje při astmatickém onemocnění.