Čajař.cz

Oblíbili jste si kvalitní pravé sypané čaje? Poznejte ještě více z jejich krásy na našem webu. Vše o čajích pro čajomilce naleznete právě zde.

Čaj z maliníku

Asi nejčastěji jej využívají těhotné ženy, které mají těsně před porodem. To ale není jediná skupina lidí, kteří můžou čaj hojně využívat. Na následujících řádcích si můžete přečíst vše potřebné, co by běžný konzument měl znát.

Maliníkový čaj – příprava

Maliníkové lístky se musí sbírat v tom správném období, a to je v uprostřed horkého léta, nejlépe mezi červnem a srpnem. Následně je nutné lístky usušit. Sušení již nesmí probíhat na slunci, ale ve stínu, a navíc velmi pomalu. Další možností, jak maliníkové lístky získat je ta, že si je prostě koupíte. Ve specializovaných prodejnách není problém sehnat. Na jeden šálek si připravte 10 g sušených lístků a 200 ml vody. Dále budete potřebovat varnou skleněnou nádobu. Právě do této nádoby nasypte lístky maliníku a zalijte vroucí vodou. Doba louhování se pohybuje kolem 10-15 minut. Následně je nutné čaj přecedit přes sítko. Čaj je možné dosladit cukrem nebo ještě lépe cukrem. Určitě vám zachutná.

Maliník – účinky

Maliník je velmi bohatý na vitamín C. Je teda pochopitelné, že i čaj bude plný tohoto vitamínu. Kromě toho obsahuje také tříslovinu a organické kyseliny. Močopudné a žlučopudné účinky jsou ty největší přednosti, které z čaje můžete využít. Blahodárné účinky byly známy již v dávných dobách. Využívá se především při porodních potížích, k léčbě ran a koliky, ale také při problémech s dýchacími cestami. Kromě toho ho můžete pít i v době, kdy máte průjmy.

Při těchto obtížích je možné konzumovat až 5 šálků denně. Jak již bylo zmíněno, využívá se hojně v době před porodem. Usnadňuje totiž porod a navíc tlumí porodní bolesti. Mnoha ženám teda uleví v tak bolestivých chvílích. Je to dáno extraktem z lístků, ve kterých jsou obsaženy stimulující látky, které působí na stahy hladkých svalů dělohy. Kromě předporodního využití, ho mohou pít ženy prakticky během celého těhotenství.

Tlumí i nepříjemné ranní nevolnosti. I přes blahodárné účinky, by si měly ženy dávat pozor na dávkování. V současné době stále nejsou ověřené informace, kolik vlastně toho čaje je ještě dobré vypít. Doporučuje se ale doba, kdy by se měl čaj pít. To je až od 36. týdne těhotenství, někdy se uvádí již 34. týden. Je dokonce prokázáno, že pití čaje pomáhá ženám během porodu. Přesněji urychluje hladší průběh porodu a dítě se tak dostane snáz na svět. Dále se doporučuje ho pít i po porodu. Napomáhá hojení poporodních ran. Kromě toho podporuje laktaci. V tom případě je vhodný i během kojení. Ženy se teda nemusí bát.