Čajař.cz

Oblíbili jste si kvalitní pravé sypané čaje? Poznejte ještě více z jejich krásy na našem webu. Vše o čajích pro čajomilce naleznete právě zde.

Čaj z kopřiv

Na listech této byliny jsou malinké chloupky. Pokud se lidská pokožka dotkne těchto lístků, spílí se. Tušíte ale, že tato nijak zvlášť hezká bylina přináší mnoho pozitivního na lidský organismus. Proberme si společně účinky kopřivy a správnou přípravu čaje.

Kopřivový čaj – příprava

Připravit si kopřivový čaj není ničím složitým. Navíc kopřivy rostou prakticky všude, a tak není problém si nějakou tu bylinu obstarat čerstvou. Nejlepší dobou sběru je jaro, kdy mají rostliny největší sílu. Pokud budete svírat čerstvé kopřivy, snažte se trhat spíše menší lístky. Na jeden šálek budete potřebovat asi dvě lžíce. Zalijte kopřivu vroucí vodou a nechte asi 15 minut louhovat zakryté pod pokličkou. Následně je čaj připraven k ochutnání. Zřejmě vás nepřekvapí nádherná zelená barva. Čaj se doporučuje pít v době, kdy se snažíte zhubnout. Má totiž schopnost pročistit organismus. Denně se doporučuje vypít dva šálky po dobu tří týdnů.

Kopřiva – pozitivní efekty

Kopřiva není plevel, jak si mnozí myslí. V jejich listech se ukrývá velké množství zdravý prospěšných látek, které může člověk využít. Kopřivu v čerstvém stavu můžete využít jako antirevmatikum nebo dezinfekci. Pozitivní účinky má i čaj z čerstvých rostlin. Působí totiž proti špatné krvetvorbě nebo chudokrevnosti. Podporuje i látkovou výměnu v těle. Podporu laktace využití především ženy v době, kdy kojí své potomky. Při problémech s močovými cestami nebo při problémech s plísněmi či bakteriemi je možné pít odvar. Pravidelná konzumace kopřivového čaje dokáže zmírnit nebo odstranit sennou rýmu, což je skvělé pro alergiky. Eliminuje také výskyt ekzémů. A v neposlední řadě můžeme zmínit také jeho pozitivní účinky při zánětech močového měchýře, či při ledvinových nebo močových problémech.

Vydáte-li se s rodinou na procházku, jistě najdete kopřivu dvoudomou. Ta se vyskytuje jak u řek, v lesích, ale také kolem polních cest. Její barva je sytě zelená. Bylina může dorůst až do výše jednoho metru. Jak již bylo zmíněno, na lodyze, ale i listech jsou malé chloupky, které obsahují serotonin, acetylcholin a histamin. Kopřivovému čaji by se měli vyhnout děti do dvou let věku.