Čajař.cz

Oblíbili jste si kvalitní pravé sypané čaje? Poznejte ještě více z jejich krásy na našem webu. Vše o čajích pro čajomilce naleznete právě zde.

O Honeybush čaji

Honeybush je rostlinný nápoj původem z Afriky. Podobá se dalšímu čaji, který se jmenuje Rooibos. Na rozdíl od Rooibos má Honeybush intenzivnější sladší příchuť a sympatickou vůni medu.

Honeybush nevzniká z rostliny čajovníku – nejedná se o typický čaj. Obvykle je ale mezi čaje řazen, jelikož se upravuje obdobně jako jiné druhy čaje. Jinými příbuznými rostlinnými moky jsou Lapacho nebo Maté.

Čaj Honeybush se produkuje z africké plodiny Cyclopia intermedia. Tato rostlina se obvykle označuje jako medový keř – určeno jeho medovým aroma a sytě žlutými květy. Keře dosahují do výše 60 cm. Sklizeň plodiny probíhá na závěr léta. Občas dochází k utínání jen raných šlahounů, podruhé se odstraňují rostliny kompletní.

Po ukončení sklizně se zelené úseky rostlin nařezají – dílky o velikosti pár milimetrů až 3 cm. Následně dochází k procesu kvašení (fermentace) – většinou v předem vyhřátých pecích; několik hodin; zakončen sušením pomocí slunečních paprsků (několikadenní proces). Honeybush poté dostane temně hnědé zbarvení a intenzivně se prohloubí medová vůně.

Pozitivní účinky Honeybush čaje

Čaj Honeybush má velice kladný dopad na lidský organizmus. Jsou v něm obsaženy velice efektivní antioxidační látky (doloženo předcházení vzniku nádorových a srdečně-cévních onemocnění). Antioxidanty zamezují produkci volných radikálů, které výčet nemocí způsobují.

Pozitivní vliv má čaj Honeybush také na bolesti břicha, kojenecké koliky, křeče aj. Též účinkuje proti bakteriím, plísním, virům a opatruje játra. Udává se také příznivý dopad na duševno – zlepšuje náladu, proti insomnii.

Vyjma antioxidantů čaj obsahuje i nespočet významných stopových prvků a minerálních látek (Fe, Zn, Mn, Cu, K, Ca, Mg).

Jako další kladný dopad na lidské zdraví lze uvést – stimulace chuti k jídlu, zmírnění stárnutí pokožky, protizánětlivý vliv, redukce hladiny tuku a cholesterolu v krvi, regulace menstruace, úbytek hrozby osteoporózy, aj.

Příprava Honneybush čaje

Přichystat si čaj Honeybush není nic složitého. Kvantum koresponduje 1 lžička čaje/1 šálek. Také to ovšem závisí na tom, jak intenzivní čaj byste rádi. Pokud dáváte přednost čajům koncentrovanějším, lze dát větší množství čaje.

Čaj se zalévá vařící vodou a louhuje se přibližně 5 minut. Pak si již smíte směle vychutnávat čaj. Vhodné je spojení s Rooibos čajem – působení se vzájemně obohacuje. Čaj lze ochutit medem nebo citrónem. Pokud si však chcete čaj opravdu vychutnat co nejvíce, radí se ničím nesladit. Čaj má sám o sobě nasládlou chuť. Popíjet ho můžete horký, ale také ve vychlazené verzi (skvělé a prospěšné osvěžení v parném období roku).