Čajař.cz

Oblíbili jste si kvalitní pravé sypané čaje? Poznejte ještě více z jejich krásy na našem webu. Vše o čajích pro čajomilce naleznete právě zde.

Heřmánkový čaj (blahodárný čaj z heřmánku)

Řeč je samozřejmě o heřmánkovém čaji, jedinečném nápoji, který chutná snad každému. Nyní si ale přeci jen připomeňme, v čem spočívá jeho kouzlo.

Heřmánkový čaj – příprava

Asi nejsnadnějším způsobem, jak si sehnat heřmánkový čaj je ten, že si v supermarketu koupíte čaj v nálevových sáčcích. Ty jsou sice dobré, ale kvalita není nic moc vysoká. Pokud si připravíte čaj čerstvý, je to nenahraditelné. Heřmánek j poměrně rozšířenou bylinkou a člověk jej může najít skoro všude. Pokud se v období mezi květnem až září vypravíte na procházku do přírody, jistě na heřmánek narazíte. Můžete ho teda sesbírat a následně usušit na stinném místě. Heřmánek obsahuje silice, které obsahují bisabolol a chamazulen. Dále jsou v nich obsaženy třísloviny, kyselina valerová a flavonoidy. Nasušíte-li si sami heřmánek, dostanete kvalitnější čaj, než kdybyste si koupili čaj již v sáčcích. Na jeden šálek budete potřebovat asi dvě lžičky sušeného heřmánku. Ten nasypte do šálku a zalijte vroucí vodou. Následně nechte asi 10 minut louhovat. Odvar sceďte. Doporučená denní dávka je v podobě tří šálků během jednoho dne. Dodržujte dobu louhování. Nenechte čaj louhovat déle. Pokud byste na něj zapomněli a nechali ho louhovat déle, mohl by totiž zhořknout. Čaj můžete dále dochutit medem nebo cukrem.

Heřmánek – pozitivní účinky

Jistě jste slyšeli o blahodárných účincích, které heřmánek má na lidský organismus. Napomáhá dostat lidi z úzkostných stavů. Má podobné účinky, jako léky. Navíc je přírodní, čehož lidé velmi často využívají. Vhodný je také na zklidnění celého těla, zmírnění stresu. Heřmánek je skvělým pomocníkem pro ty, co mají problémy s usínáním. Můžete si dát šálek čaje před spaním. Nebo je možné využít sušený heřmánek a vycpat jím polštář. Jeho aroma napomůže usnout. Heřmánek působí protizánětlivě. Trpíte-li zažívacími potížemi, heřmánek je dobrým pomocníkem. Zlepšuje zažívání. Často jej využívají ženy v období menstruace, jelikož jim ulevuje od bolesti. Všechna dosavadní využití byla vnitřní. Co takhle ale zkusit využít heřmánek i zevně. Zklidňuje kožní záněty, jelikož má antibakteriální složky. Urychluje léčbu infekcí, které se na lidské pokožce objevují. Popálenou pokožku můžete zklidnit heřmánkovým obkladem. Pokud se jedná o popálení od slunce, můžete se vykoupat v heřmánkové lázni. Navíc potí heřmánkového čaje podporuje pocení a zároveň slouží preventivně proti nadýmání.